PMBOK İYİDİR AMA EZBERLEMEK SİZİ PROJE YÖNETİCİSİ YAPMAYABİLİR

PMBOK (PROJECT MANAGEMENT BODY OF KNOWLEDGE),  pmi.org tarafından basılan iyi bir referans kitabı olabilir. İyi de bir teori kitabıdır.

Ancak bu kitabın yararlarından şüpheliyim. Bazen iyi bildiğiniz şeyleri de unutturabilir.

Yıllar önce yalınlaştırılması ve “Core Business” stiline çevrilmesi konusunda tavsiyelerim olmuştu. Başka eleştirler üzerine zaman içinde değişikliklere gidildi ve 4. basımı yapıldı.

İyi bir proje yöneticisi demek iyi bir pratisyen demektir. Teori elbette gerekir ama sonuç da işi pratik bitirir.

Morpheus:  “That there's a difference between knowing the path and walking the path” der.

Yani yolu bilmekle yolu yürümek aynı şey değildir.

Proje yönetimi eğitimlerini de PMOK kitabını ezberleyerek çok güzel verebilirsiniz.  Bu kitabı, dünya proje standartlarını ve kavramlarını incelemeniz açısından öneriyorum.

Hayatında hiç proje yapmamış, hiçbir projeyi sonuçlandırmamış insanlar, proje içindeki çatışmalar, reel planlama süreçleri, finansman, iletişim, tedarik, aşamalandırma,

projeyi erken bitirme tekniklerinden ancak PMBOK kadar haberleri olabilir. PMBOK, her projeye çözüm bulan sihirli bir doküman değildir.

Yanlış ve yetersiz verilen eğitimler yarardan çok zarar getirebileceği gibi, hayati önem taşıyan “Proje Yönetimi” teknik ve mantalitesine inancı kaybettirir.

Bir şeyi zaten iyi yapıyorsanız onun eğitimini almayın. Projelerinizi zaten yolunda götürüyorsanız proje eğitimi almanızı önermem. MS Project eğitimi almanız yeterlidir.

Projeler, sektöre, işe, ülkeye, kültüre göre farklı ele alınıp bitirilir. Acil bir kriz yönetimi isteyen projede kendi özel yöntemleriniz önemlidir.

Hassas prosedürlere ve check liste dayalı uzaya uydu veya mekik göndermek için ise PMBOK işinize oldukça iyi yarayabilir.

Onu da fazla hiyerarşik ve karmaşık yaparsanız, NASA gibi siz de 1 USD lik işi 100 USD na mal eder, 1 gün lük işi de 10 günde bitirirsiniz.

Bu tip projelerde doğru sayıda insan, doğru organizasyon, doğru kaynak ve risk matriksi kurmanız önemlidir.

Diğer taraftan iyi bir pratisyen olan Virgin Galactic ‘ in sahibi, Richard Branson-RB, 5 yıl gibi kısa sürede özel uzay aracını inşa etmiştir ve 2 yıl sonrasında da

özel uzay turizmine başlamıştır. Düşünün NASA’ nın elindeki milyarlarca USD lik fon ve binlerce kişi RB de olsaydı ne yapardı ?

(Belki O da bu aşırı kaynak ve insanlarla projelerin içinde boğulurdu)

Sonuç olarak, eldeki insan kaynağı’ na göre bazen yönetim stilini ve proje tekniğini seçmek zorunda kalabilirsiniz.

Uygulanabilir, kontrol edilebilir, basit ve yalın projeler her zaman işe yaramıştır.

Projeleri, kitapların değil insanlar yönetir.

Teori, pratiğin ağabeyidir, işi kardeş yapar. (Ecker)

Başarılı proje dileklerimle.

Erhan EKER

MS Project Eğitim DVD ve Videolar İzle

Download PMBOK
[PMBOK 4th Edition. English.pdf]
PMI Project Management Institution

Siteye Git

www.msprojectmanagement.org

Önceki Sayfa-Back